Wystawa

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze zaprasza od 16 maja 2026 r. na wystawę „Wojny Szpiegów” w Kotlinie Jeleniogórskiej. Na wystawie zaprezentowana zostanie historia działalności wywiadów różnych państw na terenie Kotliny Jeleniogórskiej oraz służb kontrwywiadowczych zwalczających szpiegostwo i sabotaż. Na wystawie zostaną przedstawione historie oraz odtajnione dokumenty dotyczące kopalni uranu, garnizonu wojskowego oraz wybranych agentów działających w Kotlinie Jeleniogórskiej. Będzie można również zobaczyć eksponaty związane z działalnością szpiegowską i sabotażową. Na wystawie znajdą się m.in. urządzenia służące lokalnym komórkom Służby Bezpieczeństwa do inwigilacji. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowane zdjęcie satelitarne Jeleniej Góry wykonane w czasie zimnej wojny przez amerykańskiego satelitę szpiegowskiego. Każdy zwiedzający będzie mógł również wziąć udział w szpiegowskiej grze terenowej. Wystawę będzie można zwiedzać do 31.10.2027 r.