Konserwacja zabytków techniki wojskowej na wystawach plenerowych MHiM w 2022 r.

Miło nam poinformować, iż zakończyły się, trwające z przerwami od połowy lipca do połowy września br., prace konserwatorsko-remontowe trzech zabytków techniki wojskowej prezentowanych na wystawach plenerowych Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze:

• wozu antenowego stacji radiolokacyjnej JAWOR-M2 “Justyna”,
  • artyleryjskiej wyrzutni rakietowej BM-13 “Katiusza”,
  • armaty przeciwpancernej ZIS 2M, wz. 1943, kal. 57 mm.

Prace obejmowały usunięcie zniszczonych powłok malarskich i warstwy korozji za pomocą piaskowania, a w przypadku wozu antenowego stacji JAWOR M2 – ręcznie, naprawę uszkodzonej blacharki (spawanie, szpachlowanie, szlifowanie) oraz malowanie obiektów podkładową farbą epoksydową oraz dwoma warstwami powierzchniowej farby poliwinylowej.

Autorami konserwacji wozu antenowego stacji radiolokacyjnej JAWOR M2 “Justyna”, byli żołnierze 31 Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia: st. szer. Rafał Ryśnik, st. szer. Mariusz Wojciechowski, st. szer. Sławomir Serek, szer. Damian Szwed oraz st. chor. sztab. Waldemar Sandrock. Zarówno żołnierzom bezpośrednio zaangażowanym w prace jak i ich przełożonym z 31 Batalionu Radiotechnicznego i 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, składamy serdeczne podziękowania.

Prace przy pozostałych eksponatach wykonała firma Kawpro – Łukasz Kowalkowski z Jeleniej Góry.

Serdecznie dziękujemy także Jeleniogórskiemu Stowarzyszeniu Żołnierzy Radiotechników RADAR, które wsparło finansowo konserwację stacji Radiolokacyjnej JAWOR M2 “Justyna”.

Zapraszamy do obejrzenia odnowionych zabytków techniki wojskowej w Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze!

Wóz antenowy stacji radiolokacyjnej JAWOR M2 “Justyna”, stan przed konserwacją, fot. S. Wilk
Wóz antenowy stacji radiolokacyjnej JAWOR M2 “Justyna” w trakcie konserwacji, fot. S. Wilk
Zestaw trzech samochodów wchodzących w skład stacji radiolokacyjnej JAWOR M2 “Justyna”, w środku widoczny wóz antenowy po konserwacji, fot. S. Wilk
Wóz antenowy stacji radiolokacyjnej JAWOR M2 “Justyna” po konserwacji, fot. S. Wilk