Po Wojskowej Nocy Muzeów 2011

Noc Muzeów A.D. 2011 w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego przeszła do historii. Nawet w najśmielszych marzeniach nikt z osób przygotowujących tę imprezę nie przewidział, że odwiedzi nas prawie 3000 osób.

Atrakcje przygotowane przez Skansen, do których należały:

• wspólne tworzenie militarnego graffiti,
  • stanowisko promocyjne 23 Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca z trenażerem strzeleckim,
  • wojskowa grochówka,
  • udostępnienie wnętrz dwóch pojazdów gąsienicowych (czołgu T34-85 oraz wyrzutni rakiet plot. KUB) dla zwiedzających,
  • możliwość obserwacji Karkonoszy przez wojskową lornetę artyleryjską,
  • zajęcia plastyczne dla dzieci,
  • nocna, plenerowa projekcja polskich komedii wojennych “Gdzie jest generał” i “Giuseppe w Warszawie”,
  • efektowne oświeltenie plenerowej wystawy broni cieżkiej, cieszyły się ogromną popularnością.

W efekcie, ściana przygotowana do tworzenia graffiti powinna mierzyć zamiast 10 co najmniej 20 m, grochówki zamiast 100 l powiniśmy przygotować 500 l, itd.

Pragnę podziękować wszystkim osobom, które zdecydowały się spośród bogatej oferty przygotowanej na tę jedyną w roku okazję, przez różne instytucje kultury regionu jeleniogórskiego, wybrać właśnie Wojskową Noc Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Przez niemal 7 godzin trwania imprezy panowała prawdziwie piknikowa atmosfera. Goście odwiedzali nas najczęściej całymi rodzinami. Mnóstwo dzieci z fantazyjnie pomalowanymi buziami zaglądało w każdy zakamerek Skansenu. Wszyscy świetlnie się bawili.

Podziękowania.

Serdeczne podziękowania składam:

• Władzom Jeleniej Góry z Panem Prezydentem Marcinem Zawiłą za sfinansowanie Wojskowej Nocy Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze,
  • Panu Robertowi Futerhendlerowi, właścicielowi firmy LBL s.c. (partner handlowy PHILIPS) i hotelu Caspar w Jeleniej Górze – Cieplicach, za bezpłatne oświetlenie lampami ledowymi plenerowej wystawy broni cieżkiej przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze,
  • 23 Śląskiej Brygadzie Artylerii z Bolesławca za udział w Wojskowej Nocy Muzeów i przygotowanie pysznej żołnierskiej grochówki,
  • Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Wojskowej Nocy Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, w szczególności pracownikom Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i artystom zaangażowanym w tworzenie Militarnego Graffiti.

Stanisław Wilk

kierownik – Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze