Uroczyste przekazanie pamiątek po Wojciechu Stelmachu

6 lutego 2014 roku o godz. 16. 30 w gmachu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przy ulicy Jana Matejki 28 miała miejsce uroczystość przekazania do zbiorów muzealnych pamiątek wojennych po Wojciechu Stelmachu, zmarłym w 1957 roku żołnierzu 2 Korpusu Polskiego.

Na zbiór składają się odznaki dywizyjne i oznaki rozpoznawcze, medale i baretki oraz fotografie z okresu służby Wojciecha Stelmacha w 5 Kresowej Dywizji Piechoty.

Najciekawszym eksponatem okazał się notatnik prowadzony przez Wojciecha Stelmacha w latach 1939 – 1947, opisujący szczegółowo dzieje wojenne autora od czasu agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę, przez okres internowania na Litwie, zesłanie na daleką północ ZSRR, odzyskanie wolności, podróż do ośrodka formowania Armii Andersa, ewakuację do Persji, pobyt w Iraku, Palestynie i Egipcie, po walki 2 Korpusu na froncie włoskim, wreszcie koniec wojny, rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i powrót do Polski.

Pamiątki przekazała dr Alicja Stelmach – córka zmarłego. Jednakże, ten szczególny zbiór nie znalazłby się w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze gdyby nie pośrednictwo Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze i prezesa ppłk. Edwarda Basałygo.