Wystawa Cud Niepodległości. Polska w latach 1918-1922

23 listopada br. w Muzeum Historii i Militariów – oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze otwarta została nowa wystawa czasowa pt. “Cud Niepodległości. Polska w latach 1918-1922”. Ekspozycja prezentuje dzieje najważniejszego okresu w historii odrodzonej Polski, kiedy z jednej strony kształtował się jej ustrój polityczny, ścierały się idee i osobowości przywódców stronnictw politycznych, a z drugiej strony młode państwo polskie musiało stanąć do walki o granice i obronić się przed agresją sowiecką w 1920 r.

Na wystawie znajdziecie Państwo przejrzyste kalendarium najważniejszych wydarzeń tego okresu, pamiątki związane z Legionami Polskimi, elementy uzbrojenia i umundurowania żołnierzy polskich biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej, wreszcie odznaczenia nadane weteranom walk o Lwów i Kresy Wschodnie II RP.

Unikalnym zabytkiem, prezentowanym na ekspozycji jest szabla generała brygady Władysława Jaxa-Rożena, legionisty, uczestnika walk o Lwów w listopadzie 1918 r. i wojny polsko-bolszewickiej, twórcy Żandarmerii Wojskowej i Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Serdecznie zapraszamy!