Wystawa I wojna światowa a sprawa polska

Od 10 listopada 2014 roku w Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej 83 czynna jest wystawa pt. „I WOJNA ŚWIATOWA A SPRAWA POLSKA”. Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Władysława Stasienki, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie oraz Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.

Wystawę podzielono na dwie części. Pierwsza opowiada ogólnie o przebiegu I wojny światowej, oraz o jednostkach wojskowych z Jeleniej Góry biorących w niej udział.

Druga część ekspozycji ukazuje wysiłek polityczny i militarny społeczeństwa polskiego, który doprowadził do odzyskania niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 roku.

Zwiedzający mogą zapoznać się z kalendarium I wojny światowej, obejrzeć oryginalne fotografie, dokumenty, odznaczenia i pamiątki wojenne oraz zabytki uzbrojenia (karabiny, pistolety, szable, bagnety), umundurowania i oporządzenia wojskowego armii biorących udział w konflikcie.

Młodzież szkolną zapraszamy na multimedialne lekcje muzealne poświęcone I wojnie światowej.

Wystawa czynna będzie do kwietnia 2015 r.

Serdecznie zapraszamy!!!