Konserwacja wysokościomierza BOŻENA (RW-31)

W dniach 03-21 sierpnia 2020 r. na wystawie sprzętu radiolokacyjnego Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze trwały intensywne prace konserwatorskie, których przedmiotem był samochód ciężarowy Tatra 148 wchodzący w skład wysokościomierza BOŻENA (RW-31), produkcji Warszawskich Zakładów Radiowych RAWAR.

Wykonawcami konserwacji byli żołnierze z 31 Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia, a całą akcję finansowo wsparło Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR. W ten sposób udało się zakończyć, trwające od 2018 roku prace nad odnowieniem składającej się z trzech pojazdów (wozu antenowego, wozu nadawczo-odbiorczego i wozu operacyjnego) stacji radiolokacyjnej.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze składa serdeczne podziękowania żołnierzom bezpośrednio zaangażowanym w konserwację oraz dowódcy 31 Batalionu Radiotechnicznego płk. Januszowi Cieślakowi za okazaną pomoc.

Dziękujemy także Prezesowi Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR – płk. Markowi Gołębiowskiemu, za wsparcie logistyczne i finansowe naszych działań.

Ponadto, pragniemy wyrazić szczególną wdzięczność dowódcy 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej gen. bryg. Dariuszowi Krzywdzińskiemu, bez którego przychylności nie byłoby możliwe podjęcie prac zabezpieczających ten unikalny zabytek techniki wojskowej.

Zapraszamy do obejrzenia wysokościomierza BOŻENA po renowacji!

fot. S. Wilk