Uroczyste przekazanie zabytków 05.02.2015

W czwartek 5 lutego 2015 r. o godz. 17.00, w gmachu głównym Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przy ul. Jana Matejki 28, miała miejsce uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum zespołu przedmiotów zabytkowych z lat 1940-1945. Zabytki zostały odnalezione przez mieszkańca Karpacza Pana Bartosza Malinowskiego podczas remontu strychu jednego z budynków we wsi Głębock. Przedmioty schowane były w zamurowanej skrytce.

W skład zespołu wchodzą fotografie i dokumenty należące do dwóch polskich żołnierzy: ppor. Sylwestra Jurko z 14 Pułku Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego i st. ogn. Franciszka Iżuka z 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego.

Część fotografii pochodzi z 1940 roku i pokazuje żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej, część wykonano w 1945 roku w rejonie Jeleniej Góry.

Wśród dokumentów na szczególną uwagę zasługują: podziękowanie dla st. ogn. Franciszka Iżuka od Dowództwa Sudeckiej Dywizji Piechoty z dn. 20. 09. 1945 r., oraz zaświadczenie wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP dn. 08. 10. 1945 r. opatrzone radziecką wizą, umożliwiające ppor. Sylwesterowi Jurko przywiezienie z okolic Pińska do Polski żony i dzieci.

Do zbiorów muzealnych przekazana została także biało-czerwona flaga, znaleziona razem z fotografiami i dokumentami.

Przedmioty zabytkowe nie trafiłyby do Muzeum gdyby nie życzliwe pośrednictwo Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze i jego Prezesa płk. Edwarda Basałygo.