|
Archiwum
W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających o miesiąc wydłużono termin otwarcia wystawy sprzętu radiolokacyjnego w Łomnicy.
We wrześniu zapraszamy do oglądania ekspozycji od środy do niedzieli w godz. 10.00 - 15.00.
więcej »Tradycją jest, że w ramach Wojskowej Nocy Muzeów w Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze powstają "militarne graffiti", które prezentowane są później na ogrodzeniu od strony ul. Sudeckiej.
Autorem tegorocznego graffiti, o tytule BERLIN 1945, jest artysta plastyk Tomasz Blicharski z Wrocławia.
Zapraszamy do oglądania!!

więcej »Od 17 czerwca 2015 r. wystawa sprzętu radiolokacyjnego w Łomnicy ponownie będzie otwarta dla zwiedzających.
Wystawa czynna będzie od środy do niedzieli w godz. 10.00 - 15.00
Serdecznie zapraszamy!!!

więcej »7 maja o godz. 16.00 w budynku Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej 83 odbędzie się wernisaż wystawy "BERLIN 1945 - 70 rocznica upadku hitlerowskich Niemiec". Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, oraz kolekcji prywatnych Władysława Stasienki i Jacka Klimka.
Serdecznie zapraszamy !!!

więcej »Informujemy, że z przyczyn technicznych Wystawa sprzętu radiolokacyjnego w Łomnicy będzie nieczynna dla zwiedzających do odwołania!!! więcej »
1 marca 2015 r. o godz. 13.00, w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze przy ul. Jana Matejki 28, odbędzie się wykład dr. Pawła Konczewskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "Bohaterowie skazani na zapomnienie. Groby ofiar stalinizmu na cmentarzu przy ul. Osobowickiej we Wrocławiu".
Serdecznie zapraszamy !!! więcej »W czwartek 5 lutego 2015 r. o godz. 17.00, w gmachu głównym Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przy ul. Jana Matejki 28, miała miejsce uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum zespołu przedmiotów zabytkowych z lat 1940-1945. Zabytki zostały odnalezione przez mieszkańca Karpacza Pana Bartosza Malinowskiego podczas remontu strychu jednego z budynków we wsi Głębock. Przedmioty schowane były w zamurowanej skrytce.



W skład zespołu wchodzą fotografie i dokumenty należące do dwóch polskich żołnierzy: ppor. Sylwestra Jurko z 14 Pułku Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego i st. ogn. Franciszka Iżuka z 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego.
Część fotografii pochodzi z 1940 roku i pokazuje żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej, część wykonano w 1945 roku w rejonie Jeleniej Góry.
Wśród dokumentów na szczególną uwagę zasługują: podziękowanie dla st. ogn. Franciszka Iżuka od Dowództwa Sudeckiej Dywizji Piechoty z dn. 20. 09. 1945 r., oraz zaświadczenie wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP dn. 08. 10. 1945 r. opatrzone radziecką wizą, umożliwiające ppor. Sylwesterowi Jurko przywiezienie z okolic Pińska do Polski żony i dzieci.


Do zbiorów muzealnych przekazana została także biało-czerwona flaga, znaleziona razem z fotografiami i dokumentami.
Przedmioty zabytkowe nie trafiłyby do Muzeum gdyby nie życzliwe pośrednictwo Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze i jego Prezesa płk. Edwarda Basałygo.
więcej »24. 12. 2014 - środa (Wigilia Bożego Narodzenia) - 9.00 - 16.00
25. 12. 2014 - czwartek (Boże Narodzenie) - nieczynne
26. 12. 2014 - piątek (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia) - 9.00 - 16.00
31. 12. 2014 - środa (Sylwester) - 9.00 - 16.00
01. 01. 2015 - czwartek (Nowy Rok) - nieczynne
Serdecznie zapraszamy!!!
więcej »Z początkiem grudnia 2014 roku nastąpiła zmiana numeru telefonu stacjonarnego Muzeum Historii i Militariów - oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Aktualny numer: 75 61 62 682 więcej »Od 10 listopada 2014 roku w Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej 83 czynna jest wystawa pt. „I WOJNA ŚWIATOWA A SPRAWA POLSKA”. Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Władysława Stasienki, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie oraz Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.


Wystawę podzielono na dwie części. Pierwsza opowiada ogólnie o przebiegu I wojny światowej, oraz o jednostkach wojskowych z Jeleniej Góry biorących w niej udział.
Druga część ekspozycji ukazuje wysiłek polityczny i militarny społeczeństwa polskiego, który doprowadził do odzyskania niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 roku.
Zwiedzający mogą zapoznać się z kalendarium I wojny światowej, obejrzeć oryginalne fotografie, dokumenty, odznaczenia i pamiątki wojenne oraz zabytki uzbrojenia (karabiny, pistolety, szable, bagnety), umundurowania i oporządzenia wojskowego armii biorących udział w konflikcie.
Młodzież szkolną zapraszamy na multimedialne lekcje muzealne poświęcone I wojnie światowej.
Wystawa czynna będzie do kwietnia 2015 r.
Serdecznie zapraszamy!!!
więcej »17 maja o godz. 16.00 w budynku Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy pt. 2 Korpus Polski w Kampanii Włoskiej 1944 - 1945. Wystawa przygotowana została z okazji 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


więcej »
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!! więcej »6 lutego 2014 roku o godz. 16. 30 w gmachu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przy ulicy Jana Matejki 28 miała miejsce uroczystość przekazania do zbiorów muzealnych pamiątek wojennych po Wojciechu Stelmachu, zmarłym w 1957 roku żołnierzu 2 Korpusu Polskiego.

Na zbiór składają się odznaki dywizyjne i oznaki rozpoznawcze, medale i baretki oraz fotografie z okresu służby Wojciecha Stelmacha w 5 Kresowej Dywizji Piechoty.
Najciekawszym eksponatem okazał się notatnik prowadzony przez Wojciecha Stelmacha w latach 1939 - 1947, opisujący szczegółowo dzieje wojenne autora od czasu agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę, przez okres internowania na Litwie, zesłanie na daleką północ ZSRR, odzyskanie wolności, podróż do ośrodka formowania Armii Andersa, ewakuację do Persji, pobyt w Iraku, Palestynie i Egipcie, po walki 2 Korpusu na froncie włoskim, wreszcie koniec wojny, rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i powrót do Polski.

Pamiątki przekazała dr Alicja Stelmach - córka zmarłego. Jednakże, ten szczególny zbiór nie znalazłby się w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze gdyby nie pośrednictwo Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze i prezesa ppłk. Edwarda Basałygo.

więcej »7 lutego 2014 roku o godz. 15.00 w budynku Muzeum Historii i Militariów przy ulicy Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze odbędzie się otwarcie wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Serdecznie zapraszamy!!! więcej »15 czerwca 2013 roku w godz. 12.00-17.00 odbędzie się V PIKNIK MILITARNY.


Serdecznie zapraszamy!!! więcej »III edycja Wojskowej Nocy Muzeów przeszła do historii.
Po raz kolejny okazało się, że zabytki wojskowe, dawna broń i barwa cieszą się wśród mieszkańców regionu jeleniogórskiego ogromnym zainteresowaniem.
Motywem przewodnim tegorocznej Wojskowej Nocy Muzeów była broń czarnoprochowa, dlatego też w całej okolicy słychać było salwy z karabinów kapiszonowych, wystrzelone przez jankesów z 58th NYSV, oraz wystrzały z muszkietu skałkowego i armaty obsługiwanej przez Jacka Chojnackiego z Bractwa Kurkowego Ziemi Jeleniogórskiej.
Podobnie, Militarne Graffiti w tym roku nawiązywało tematyką do czasów używania czarnego prochu, pokazując sceny z powstań narodowych, począwszy od Powstania Kościuszkowskiego po Powstanie Styczniowe.
Spośród prezentowanych na wystawach eksponatów, nieodmiennie największą popularnością wśród zwiedzających cieszyły się czołg T34 oraz wyrzutnia rakiet KUB.
Wielu naszych gości ćwiczyło umiejętności strzeleckie na dostarczonym przez 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca trenażerze strzeleckim.
Smakowała wojskowa grochówka, tym razem przygotowana przez restaurację BLUES CAFFE.
Po zmroku teren wystawy broni ciężkiej Muzeum Historii i Militariów rozbysnął pięknymi iluminacjami przygotowanymi przez Roberta Futerhendlera z firmy LBL s.c.
W ciągu pięciu godzin odwiedziło nas prawie 2500 osób.
Serdeczne podziękowania składam wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie III Wojskowej Nocy Muzeów oraz Urzędowi Miasta Jelenia Góra za jej sfinansowanie.
więcej »
W sobotę 18 maja 2013 roku, w godz. 17.00 - 22.00 w Muzeum Historii i Militariów, odbędzie się kolejna edycja Wojskowej Nocy Muzeów.
W tym roku tematem przewodnim imprezy będzie broń czarnoprochowa.
Do współpracy zaprosiliśmy grupę rekonstrukcji historycznej odtwarzającą polską jednostę walczacą w Wojnie Secesyjnej, Bractwo Kurkowe Ziemi Jeleniogóskiej oraz 23 Śląski Pułk Artlerii z Bolesławca z trenażerem strzeleckim i wojskową grochówką.
Wojskowa Noc Muzeów nie może się obyć bez militarnego graffiti. W tym roku tematyką graffiti będą walki Polaków o odzyskanie niepodległości w XIX wieku, od Legionów Dąbrowskiego po powstańców styczniowych.
W budynku wystawowym bezpłatnie udostępniona zostanie do zwiedzania wystawa pt. "Dawna broń strzelecka", preznetująca bogaty zbiór karabinów i pistoletów o zamkach skałkowych i kapiszonowych oraz akcesorów strzeleckich od pocz. XVII do końca XIX wieku.
Na wystawie plenerowej udostępnione zostaną dla gości Nocy Muzeów wnętrza niektórych pojazdów wojskowych.
Impreza dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Jelenia Góra.
Serdecznie zapraszamy!!! więcej »24 kwietnia 2013 roku o godz. 18.00, w budynku wystawowym Muzeum Historii i Militariów, przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze, odbędzie się wykład Kazimierza Sokołowskiego Hetmana Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia pt. „Wiatrówki do polowania na jelenie”. W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane oryginalne wiatrówki myśliwskie z kolekcji autora.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy !!! więcej »W Święta Wielkanocne muzeum będzie czynne:
30 marca (WIELKA SOBOTA) - 9.00 - 16.00
31 marca (WIELKANOC) - NIECZYNNE
1 kwietnia (PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY) - 9.00 - 16.00
ZAPRASZAMY!!! więcej »
Od 8 marca zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i średnich na lekcje muzealne pt. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - ZAPOMNIANI BOHATEROWIE.
Lekcje o charakterze multimedialnym, odbywać się będą w siedzibie Muzeum Historiii Militariów (dawany Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego) przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze.
Terminy lekcji można rezerwować pod numerem tel. 75 64 29 222. więcej »15 lutego 2013 roku, o godz. 17. 00, w siedzibie Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze, odbędzie się wernisaż wystawy "Dawna broń strzelecka" ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz kolekcji Jacka Klimka i Jacka Chojnackiego.
Współorganizatorem wystawy jest Bractwo Strzeleckie Ziemi Jeleniogórskiej.
Wystawa została sfinansowana ze środków Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Honorowy patronat nad wystawą objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Jerzy Pokój.
 
więcej »W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11. listopada 2012 roku w trakcie uroczystości państwowych na Rynku w Jeleniej Górze, Prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych w Jeleniej Górze płk Michał Sumisławski przekazał na ręce Gabrieli Zawiły - Dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zabytkowy sztandar Związku Inwalidów Wojennych, ufundowany przez społeczeństwo miasta Lida w województwie nowogrodzkim, w dniu 15 kwietnia 1919 roku.

Sztandar, po wykonaniu gruntownej konserwacji, znajdzie się w zbiorach Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego. więcej »Od połowy czerwca 2012 roku trwają prace przy konserwacji wybranych eksponatów na wystawie broni ciężkiej Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.
Konserwacją objęto do tej pory dwie armaty przeciwlotnicze kal. 37 mm wz. 1939 prod. radzieckiej, nr inw. MWP 526 na podstawie morskiej oraz MWP 568 na podstawie kołowej.

więcej »Już 16 czerwca 2012 r. odbędzie się IV PIKNIK MILITARNY.

Serdecznie zapraszamy!!!
więcej »II Wojskowa Noc Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze przeszła do historii.
Po raz kolejny okazało się, że Wojsko Polskie i szeroko rozumiane militaria mają wśród mieszkańców naszego regionu wielu miłośników.

Szczególnie cieszy obecność dużej ilości rodzin z dziećmi, dla których przygotowaliśmy specjalne atrakcje.
Szacujemy, że odwiedziło nas ok. 2500 gości. Nieco mniej niż w roku ubiegłym, ale biorąc pod uwagę różnorodność oferty jeleniogórskich instytucji kultury i skrócony czas otwarcia Skansenu (tylko do godz. 22.00), wynik ten należy uznać za sukces.


W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować:
- Urzędowi Miasta Jelenia Góra z Panem Prezydentem Marcinem Zawiłą za dofinansowanie II Wojskowej Nocy Muzeów,
- Dowództwu 23 Pułku Artylerii z Bolesławca, za wystawienie trenażera strzeleckiego,
- Tomaszowi Michalskiemu za zaprojektowanie i wykonanie graffiti poświęconego wydarzeniom z Września 1939 r.,
- Oskarowi Korzeniowskiemu, za pomoc w tworzeniu graffiti,
- pracownikom Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, którzy pomagali w przygotowaniach i sprawnym przeprowadzeniu naszej imprezy.
Specjalne podziękowania należą sie Grupie Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty Wielkopolskiej im. Króla Bolesława Chrobrego, z Dzierżoniowa, za zaangażowanie i bardzo interesującą preznetację. Zwłaszcza replika ckm wz. 1930 cieszła się orgomnym zainteresowaniem zwiedzających.
Stanisław Wilk kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego - oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
więcej »19 maja 2012 r. w godz. 17. 00 - 22. 00 w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze odbędzie się II WOJSKOWA NOC MUZEÓW.


Serdecznie zapraszamy !!! więcej »11 maja 2012 roku o godz. 15. 00 w budynku wystawowym Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, odbędzie się otwarcie wystawy pt. "60 lat szkolnictwa radiotechniczgeo 1952 - 2012".
 
więcej »15 listopada 2011 rusza nowy projekt lekcji muzealnych pt. "Żołnierz polski na frontach II wojny światowej", przygotowany przez pracowników Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. więcej »Noc Muzeów A.D. 2011 w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego przeszła do historii. Nawet w najśmielszych marzeniach nikt z osób przygotowujących tę imprezę nie przewidział, że odwiedzi nas prawie 3000 osób.

Atrakcje przygotowane przez Skansen, do których należały:
- wspólne tworzenie militarnego graffiti,
- stanowisko promocyjne 23 Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca z trenażerem strzeleckim,
- wojskowa grochówka,
- udostępnienie wnętrz dwóch pojazdów gąsienicowych (czołgu T34-85 oraz wyrzutni rakiet plot. KUB) dla zwiedzających,
- możliwość obserwacji Karkonoszy przez wojskową lornetę artyleryjską,
- zajęcia plastyczne dla dzieci,
- nocna, plenerowa projekcja polskich komedii wojennych "Gdzie jest generał" i "Giuseppe w Warszawie",
- efektowne oświeltenie plenerowej wystawy broni cieżkiej, cieszyły się ogromną popularnością.
W efekcie, ściana przygotowana do tworzenia graffiti powinna mierzyć zamiast 10 co najmniej 20 m, grochówki zamiast 100 l powiniśmy przygotować 500 l, itd.

Pragnę podziękować wszystkim osobom, które zdecydowały się spośród bogatej oferty przygotowanej na tę jedyną w roku okazję, przez różne instytucje kultury regionu jeleniogórskiego, wybrać właśnie Wojskową Noc Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Przez niemal 7 godzin trwania imprezy panowała prawdziwie piknikowa atmosfera. Goście odwiedzali nas najczęściej całymi rodzinami. Mnóstwo dzieci z fantazyjnie pomalowanymi buziami zaglądało w każdy zakamerek Skansenu. Wszyscy świetlnie się bawili.
Podziękowania.
Serdeczne podziękowania składam:
- Władzom Jeleniej Góry z Panem Prezydentem Marcinem Zawiłą za sfinansowanie Wojskowej Nocy Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze,
- Panu Robertowi Futerhendlerowi, właścicielowi firmy LBL s.c. (partner handlowy PHILIPS) i hotelu Caspar w Jeleniej Górze - Cieplicach, za bezpłatne oświetlenie lampami ledowymi plenerowej wystawy broni cieżkiej przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze,
- 23 Śląskiej Brygadzie Artylerii z Bolesławca za udział w Wojskowej Nocy Muzeów i przygotowanie pysznej żołnierskiej grochówki,
- Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Wojskowej Nocy Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, w szczególności pracownikom Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i artystom zaangażowanym w tworzenie Militarnego Graffiti.
Stanisław Wilk
kierownik - Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze
więcej » 
6 maja 2011 r. o godz. 15.00 w budynku Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze, odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Militaria ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze".
Ekspozycja opiera się na zabytkach, wypożyczonych w 1991 roku, po likwidacji Muzeum Walki i Pracy w Cieplicach, w długoterminowy depozyt do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie (min. karabiny maszynowe DP, DSZK, Goriunow, karabiny Lebel, Mosin, Mannlicher, pistiolety maszynowe PPSz wz. 1941, PPS wz. 43, AK 47, dalmierz artyleryjski, pociski artyleryjskie i bomby lotnicze. łącznie ok 100 eksponatów), które po 20 latach można będzie ponownie podziwiać w Jeleniej Górze.
Serdecznie zapraszamy!
więcej »W najbliższych miesiącach na terenie Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze odbędą się trzy imprezy plenerowe:
- III Piknik Militarny - Łomnica 2011

więcej »11 lutego o godz. 15. 00 w siedzibie Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy pt.
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w Misjach Stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie.

więcej »28 maja o godz. 15. 00 w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze zostanie otwarta wystawa zatytułowana "Barwa i broń jeleniogórskiego wojska".
 
więcej »Zapraszamy do udziału w II Pikniku Militarnym - Łomnica 2010.

więcej »W ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego prezentuje wystawę pt. Zagłada polskich elit akcja AB - Katyń, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 11 marca 2010 roku o godz. 15. 00.
 
więcej »Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR mają zaszczyt zaprosić na
RADAROWY PIKNIK
który odbędzie się dn. 16 maja 2009 r. w godz. 12. 00 -17. 00 na Wystawie Sprzętu Radiolokacyjnego w Łomnicy przy ul. Widokowej 1 (przy drodze z Jeleniej Góry w kierunku Karpacza) więcej »
|
|
Godziny otwarcia wystaw: |
Wystawa Broni Ciężkiej oraz ekspozycja w budynku przy ul. Sudeckiej 83 w
Jeleniej Górze |
w okresie V-IX |
9:00-17:00 |
w okresie X-IV |
9:00-16:00 |
W poniedziałki Muzeum nieczynne |



|